içinde

Ezel’in Kerpeten Ali’si Barış Falay’ın Bu Hâline İnanamayacaksınız! O Efsane Dizide “Deli”yi Canlandırmış…

Aliye’nin Müco’su, Ezel’in Kerpeten Ali’si, Menajerimi Ara’nın Kıraç Özdal’ı Barış Falay; meğer 2000’li yılların sevilen dizisi Tatlı Hayat’ta akıl hastası bir karakteri canlandırmış. Röportajında samimi açıklamalarda bulunan Barış Falay, oyunculuk macera…

Aliye’nin Müco’su, Ezel’in Kerpeten Ali’si, Menajerimi Ara’nın Kıraç Özdal’ı Barış Falay; meğer 2000’li yılların sevilen dizisi Tatlı Hayat’ta akıl hastası bir karakteri canlandırmış. Röportajında samimi açıklamalarda bulunan Barış Falay, oyunculuk macerasına nasıl başladığından, hangi rolü canlandırmak istediğinden ve hiç istemediği hâlde yer aldığı yapımlardan bahsetti. İşte Barış Falay’ın yaptığı çarpıcı açıklamalar!

Önce Barış Falay’ı daha yakından tanıyalım.

Barış Falay, 9 Nisan 1972 tarihinde Balıkesir’in Edremit ilçesinde dünyaya geldi. Sevilen oyuncu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Kendisi gibi oyuncu olan Esra Ronabar ile aşk yaşayan Barış Falay, 7 Temmuz 2006 tarihinde bu aşkı nikâh masasına taşıdı. Çiftin Rüzgar Mavi isimli bir oğlu var.

Tatlı Hayat dizisinde akıl hastası bir karaktere hayat vermiş.

Hamlet ile başlayan tiyatro yolculuğuna pek çok oyunla devam eden Barış Falay, 1995 yılında Çiçek Taksi dizisi ile kamera önü oyunculuğuna adım attı. Tatlı Hayat dizisinde canlandırdığı akıl hastası karakterle hafızalara kazındı. Çok sayıda dizi ve filmde yer alan yetenekli oyuncu, Aliye dizisinde hayat verdiği Müco karakteri ile tanınmaya başladı. Sevilen dizi Ezel’de Kerpeten Ali rolü ile kariyerinde zirveyi gördü. Son olarak Menajerimi Ara dizisinde Kıraç Özdal’a hayat verdi.

Barış Falay’ın başarılı oyunculuğunun ödüle layık görülmemesi olanaksız tabii.

Falay, Ezel dizisindeki başarısıyla Magazin Gazetecileri Derneği tarafından En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 2012 yılında ise 3. Altın Aslan Meslek Başarı Ödülleri’nde En Başarılı Erkek Drama Ödülü’nü kazandı. 2014 yılında ise Medcezir dizisindeki rolü ile 5. Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Dizi Oyuncusu Ödülü’nün sahibi oldu.

Işıkçı olarak çalıştığı sette, bir oyuncu gelmeyince yapımda onun yerine yer almış.

Küçükken çok oyunbaz bir çocuk olduğunu söyleyen Barış Falay’a ablası her zaman ‘Sen oyuncu olmalısın.’ diyormuş. Barış Falay, oyunculuğun zor olduğunu düşünürken bir anda kendini oyunculuk dünyasının içinde bulmuş. Tiyatroda ışıkçı olarak çalıştığı esnada bir oyuncu gelmemiş. Barış Falay da onun yerine oynamış. O günden sonra da oyunculuk onun mesleği hâline gelmiş.

Canlandırdığı karakterlerin üzerine yapışmasından ise son derece rahatsızmış.

‘Komediyi mi yoksa dramı mı kendinize yakın buluyorsunuz?’ sorusuna Barış Falay şöyle yanıt verdi. ‘Türkiye’de komedi oynamaya çekiniyorum. Komedi yaparsam bir daha bana dram yaptırmazlar. Oynadığınız rol üzerinize yapışıyor. Cast ekibi bu rolü kim daha önce oynadı düşüncesi ile yola çıkıyor. Ben her zaman başka biri olmaya çalışıyorum.’ dedi. Barış Falay bu yorumunda çok da haksız sayılmaz, öyle değil mi?

Ona uygun olduğu düşünülmeyen rolleri canlandırmayı çok seviyormuş.

Barış Falay, aksiyonu yüksel yapımları daha çok sevdiğini ve onun yapamayacağının düşünüldüğü karakterlere hayat vermeyi istediğini ifade etti. Meğer başarılı oyuncuyu kamçılayan en önemli şey, sınırlarını zorlamakmış.

Eğer senaryo onu tatmin etmiyorsa o projede yer almak istemiyormuş.

Barış Falay için bir rolü kabul etmesini sağlayacak neden, senaryonun sağlamlığı. Metin okumanın çok önemli ve değerli bir şey olduğunu belirten oyuncu, senaryoyu okuduktan sonra o rolü üstlenip üstlenemeyeceğini düşünüyormuş. Günün sonunda o rol için heyecanlanıyorsa ve projenin altından kalkabileceğine inanıyorsa atlıyormuş senaryonun üzerine.

Barış Falay’dan şok eden açıklama! Meğer Ezel dizisinde yer almayı hiç istememiş.

Türkiye’nin en sevilen dizilerinden biri Ezel’i duymayanınız yok diye düşünüyoruz. Barış Falay, Ezel dizisindeki rolü ona teklif edildiğinde senaryoyu bile okumadan reddetmiş. Dizi o yıl çekilmemiş ve ikinci yıl Barış Falay’a yeniden teklif götürülmüş. Senaryoyu sırf ayıp olmasın diye okumuş.

Hayatının dönüm noktası sorulduğunda, Barış Falay verdiği yanıtla kalbimizi ısıttı.

Hayatının dönüm noktasının ne olduğu sorulduğunda ’11 Şubat 2004 eşim Esra’yı gördüğün ilk gün.’ diyen Barış Falay, karısına olan aşkını bir kez daha ilan etti. Biz de bu güzel çifte bir ömür boyu mutluluk diliyoruz.

Ne düşünüyorsun?

AKLINIZDAN NE GEÇİYOR?

Ünlü Şef Somer Sivrioğlu’ndan eski eşiyle ilgili bomba itiraf: Bizi aç bırakırdı

Çiğdem Tunç ‘Kısa Etek Giyip Neyin Sinyalini Veriyorsunuz Hanımlar?’…