içinde , ,

Camdaki Kız’ın Selen’i Selma Ergeç, Tıp Eğitimini Bırakarak Oyunculuğa Başlamış

Saf güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Selma Ergeç’in şöhret olma hikâyesi epey ilginç.

Camdaki Kız’ın Selen’i Selma Ergeç’in Tıp Eğitimini Bırakarak Oyunculuğa Başladığını Biliyor muydunuz?

Saf güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Selma Ergeç’in şöhret olma hikâyesi epey ilginç. Genç bir doktor adayıyken oyunculukla tanışmasının ardından tıp eğitimini sonlandıran Selma Ergeç, günümüzün en yetenekli oyuncularından. Böyle bir seçim yapmasa nasıl bir hayatı olurdu diye düşünmemek elde değil. Gelin, Selma Ergeç’in tıp eğitimini yarıda bırakmasına yol açan ve hayatının dönüm noktası olan o dönemi mercek altına alalım.

Selma Ergeç, hikâyenin en başında doğup büyüdüğü Almanya’daydı.


Selma Ergeç’in babası Türk, annesi ise Alman. Babası aslen Adanalı ve kendisi de Almanya’da doğup büyümüş. Tescilli bir manken olan Selma Ergeç’in hayatı da 1978 yılında başlamış. Başarılı bir öğrenciymiş ve sürekli İngiltere’ye gidip gelmiş. Ancak Almanya her zaman onun için önemli bir yerde olmuş. Öyle ki evlendiğinde düğününü bile doğup büyüdüğü kasabada yapmayı tercih etmiş. Ayrıca ünlü ismin ailesi Osmanlı Hanedanı’na dayanıyormuş ve kendisi 2. Mahmud’un soyundan geliyormuş.
Tıp, onun için ilk akla gelecek mesleklerden biriydi.


Selma Ergeç’in büyüdüğü evde iki tane sağlıkçı rol modeli varmış. Ünlü oyuncunun babası doktor ve annesi de hemşireymiş. Anne ve babasının meslekleri onun kariyer seçiminde de önemli bir rol oynamış olmalı.
Ondan bekleneni yaparak tıp fakültesinde eğitim görmeye başladı.


Tıp fakültesini isteyerek ve severek tercih ettiğini söyleyen Selma Ergeç, Westfaelische -Wilhems- Universitaet Münster’de eğitim almaya başladı. Daha sonra Fernuniversitaet Hagen’de Psikoloji ve Felsefe alanlarında da öğrenim gördü.
Üçüncü sınıfa geldiğinde staj yapması gerekiyordu ve Türkiye’ye geldi.


Üniversitenin üçüncü sınıfına geldiğinde ve neredeyse isteyerek seçtiği doktorluk mesleği için yolu yarıladığında babasının da doğup büyüdüğü yer olan Türkiye’de staj yapmaya karar verdi. Bu kararının hayatını değiştireceğini bilemeden Türkiye’de yaşamaya başladı.
Türkiye’ye geldiğinde burada eroin bağımlısı bir karakter için oyuncu aranması onun hayatında dönüm noktası oldu.


Tıp fakültesini yarıda bırakarak oyunculuğa soyunan Selma Ergeç, eroin bağımlısı bir genç kıza hayat verecek oyuncu arayışını duyduğunda harekete geçti. 19 yaşındayken Böyle Mi Olacaktı dizisinin kadrosuna dâhil oldu ve 2001 yılında profesyonel anlamda oyunculuk yapmaya başladı. Selma Ergeç’in o dönemde rol aldığı reklam filmleri de onu aranan bir oyuncu hâline getirdi.
Eğitimini yarıda bırakması ailesini başta biraz endişelendirdi.


Kendisinin ifade ettiğine göre dedesi ona oyunculuğun para getiren bir meslek olmadığını söylemiş. Kendisi de bu konuda başlarda biraz endişeliymiş ve ailesinin de bazı korkuları varmış. Ama hayat ona çeşitli sürprizler hazırlamış ve hiçbir şey korktuğu gibi olmadan hızlıca ilerlemiş.
Eğitimini yarıda bırakması ailesini başta biraz endişelendirdi.


Kendisinin ifade ettiğine göre dedesi ona oyunculuğun para getiren bir meslek olmadığını söylemiş. Kendisi de bu konuda başlarda biraz endişeliymiş ve ailesinin de bazı korkuları varmış. Ama hayat ona çeşitli sürprizler hazırlamış ve hiçbir şey korktuğu gibi olmadan hızlıca ilerlemiş.
Şimdilerde Camdaki Kız dizisinde boy gösteren Selma Ergeç, birçok farklı bankanın reklamlarında oynadı.


En ses getiren karakteri Muhteşem Yüzyıl dizisinde oynadığı Hatice Sultan’dı. İlk parladığı rollerinden biri ise Asi dizisinde oynadığı Defne Kozcuoğlu’ydu. Şimdi de Selen Koroğlu olarak her hafta ekranlara çıkıyor. Selma Ergeç, 2015 yılında hayatını Can Öz ile birleştirdi ve 2016 yılında Yasmin adında bir kızı oldu.
Oyunculuğun onun için daimi olmayacağını düşünüyordu ve bir gün tıp fakültesine geri döneceğini umuyordu.


Birçok farklı dil konuşabilen Selma Ergeç, tıp fakültesini bırakıp oyunculuk yapmaya başladığı ilk yıllarda bir gün okula geri döneceğini düşünüyormuş. Oyunculukta bugün olduğu noktaya gelebileceğini hiç ummayan ünlü yıldız, olayların bir şekilde iradesi dışında geliştiğini ve oyunculuk kariyerine devam ettiğini söylüyor. Oyunculuğu çok beğenilen Selma Ergeç, 16. Sadri Alışık Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Kadın Oyuncusu’ ödülüne layık görüldü ve 2012 yılında da Ahi Evran Üniversitesi tarafından ‘Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu’ seçildi.
Başarılı oyuncu her zaman kendini geliştirmeye önem verdiğini sık sık dile getiriyor. Selma Ergeç; iyi derece Fransızca, Almanca, İngilizce ve sınırlı derecede İtalyanca konuşabiliyor.


Aynı zamanda dalış, eskrim, taekwondo, binicilik, dans ve moda da ilgi duyduğu alanlar arasında yer alıyor. Peki, siz Selma Ergeç’i ve oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?

Ne düşünüyorsun?

AKLINIZDAN NE GEÇİYOR?

Behzat Ç.’nin meraklanan beklenen fragmanı yayınlandı.

25 Kasım’da Yaşanan Son Dakika Magazin Haberlerini ve Güncel Magazin Olayları..