içinde , ,

İspanyolca Single Çıkarıp Orada Konserler Vermeye Başlayan Serdar Ortaç’ın Çok Bilinmeyen Meksika Macerası

Serdar Ortaç, Türk pop müziğinin en tanınmış isimlerinden. Hem kalemi hem sesiyle kendinden bahsettiren sanatçının şarkıları hemen herkes tarafından biliniyor. Tabii ünlü şarkıcı magazin gündemini de sık sık meşgul ediyor. Magazinde yer alan en …

İspanyolca Single Çıkarıp Orada Konserler Vermeye Başlayan Serdar Ortaç’ın Çok Bilinmeyen Meksika Macerası

Serdar Ortaç, Türk pop müziğinin en tanınmış isimlerinden. Hem kalemi hem sesiyle kendinden bahsettiren sanatçının şarkıları hemen herkes tarafından biliniyor. Tabii ünlü şarkıcı magazin gündemini de sık sık meşgul ediyor. Magazinde yer alan en önemli olaylarından birisiyse kendisinin yıllar önceye dayanan Meksika macerası! Gelin, Serdar Ortaç’ın Meksika’ya neden gittiğini, orada neler yaptığını ve nasıl döndüğünü mercek altına alalım.

24 yaşında şöhret olan Serdar Ortaç, doksanların ortasında kendi tarzını yarattı.

Üniversiteyi bitirmeden okulu bırakan Serdar Ortaç, bestelediği şarkıları ve yazdığı sözleri dünyaya okumanın hayalini kuruyordu. 1994 yılında ilk albümünü çıkartarak bu hayaline biraz da olsa yaklaşmış oldu. ‘Karabiberim’ şarkısıyla büyük bir çıkış yaptı ve doksanlar onun kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

Çok geçmeden ikinci albümünü yayınlayarak sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de tanınmaya başladı.

Serdar Ortaç, ikinci albümü olan Yaz Yağmuru’nu 1996’da yayınladı. Bu albümün içerisinde yine dönemin hit olacak şarkıları vardı. Ancak Ortaç’ın bile tahmin edemeyeceği şekilde şarkıları dünya listesine yerleşmeye başladı. O dönem en büyük rakiplerinden birisiyse Tarkan’dı! Yaz Yağmuru albümündeki ‘Ben Adam Olmam’ parçası, İspanyol müzik listelerinde gündem olunca Serdar Ortaç için bambaşka bir kapı aralandı.

Ancak şöhretinin önüne geçemeyeceği bir görevi vardı, askerlik!

O dönem müzikle ilgili yoğun çalışmaları olduğu için askerliğini tecil ettiren Serdar Ortaç, kendisini çok beğenen bir yapımcı tarafından Meksika’ya davet edilmiş. Yapımcı, Ortaç’ın ‘Kafayı yormam, sonuna bakmam, ben adam olmam…’ sözlerini İspanyolca söylemesini istemiş. Dünyaya açılma hayalleri kuran Ortaç, Meksika’ya giderek çalışmalara başlamış. Ancak Meksika’da İspanyolca okuduğu ‘Ben Adam Olmam’ şarkısı çok sevilince konser de vermeye başlamış ve orada geçirdiği günlerde görevini tamamen unutmuş. Meksika’dan Türkiye’ye dönen Serdar Ortaç için asker kaçağı olduğu düşünülerek suç duyurusunda bulunulmuş. Araştırmalar sonucunda çift pasaport kullandığı ve pasaporttaki giriş çıkış tarihleri tutmadığı için Serdar Ortaç tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve burada 2 ay kaldıktan sonra birliğine teslim olmuş.

Serdar Ortaç’a askerliği bile unutturan şey aslında bir güzelin aşkıymış!

Yapımcıyla Meksika’ya gittiği ilk gün reklam panolarında gördüğü manken kıza aşık olan Serdar Ortaç, ne yapmış ne etmiş kızı bulmuş ve ikili arasında bir aşk başlamış. Yani aşk adamı Serdar Ortaç yine bildiğimiz gibi! O esnada ‘Ben Adam Olmam’ şarkısının üç farklı versiyonuyla oluşturulan albüm de listelerde bir numaraya yerleşmiş.

İspanyolca bilmeden İspanyolca konser vermek mi? Enteresan…

Sesi ve şarkısı çok beğenilen Serdar Ortaç, katıldığı bir programda o günleri anlatırken ‘Hiç bilmiyordum İspanyolca. Erken şöhret çok kötü bir şey, İspanyolcayı söktüm ve konser veririm dedim. 20 bin kişi toplanmış. Çıktım şarkıyı söyledim. Ama laf röportaja gelince kaldım. Albüm tutmadı. 6 ay Meksika’da yaşadım.’ sözleriyle herkesi güldürdü. Ne yazık ki asker kaçağı olarak tutuklandıktan sonra şarkıları listelerden düşmüş. Bu yüzden yurt dışına açılma hayali de tam olarak gerçekleşememiş.

Hapisten çıkınca bedelli olarak askerliğini yapmış ve şarkılar söylemeye devam etmiş.

Meksika’da yaşadıklarını gülerek anlatan Serdar Ortaç, o günlerde basının da ilgi odağıydı. Cezaevinden çıktıktan sonra bedelli askerlik yaptı ve müzik piyasasına hızlı bir dönüş yaptı. Kendisi şarkılarının listelerden düşmesini Portekizce ve İspanyolcayla arasının kötü olmasına bağlasa da şarkıları onun çetrefilli askerlik dönemi maceralarıyla listeden düştü. Asla asker kaçağı olmadığını ifade eden Serdar Ortaç, askerden kaçacak son kişinin de kendisi olduğunu vurguluyor.

Yıllar sonra Balkanika Tv Ödülleri sayesinde yurt dışı kitlesine az da olsa yaklaşabildi.

Dillere pelesenk olan şarkı sözleriyle bir devir yaratan Serdar Ortaç, 2011 yılında Balkanika Tv Ödülleri’nden Yılın En İyi Erkek Sanatçısı ve Yılın Projesi Ödülü’nü aldı. Balkanika Tv Ödülleri’nin konseptine göre Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Türkiye ve Arnavutluk’un katılımcı olduğu törenlerde kazanan eser, diğer altı ülkede de mutlaka yayınlanırdı. Serdar Ortaç da böylece Balkan ülkelerinde tekrar ses getirmeyi başardı. Serdar Ortaç’ın Meksika macerasını daha önce duymuş muydunuz?

Ne düşünüyorsun?

AKLINIZDAN NE GEÇİYOR?

Fazıl Say ile 3 yıllık evliliğini bitiren Ece Dağıtsan: Bize böyle bir son yazmam lazımdı

Kenan İmirzaloğlu’ndan sakız çiğneyen yarışmacıya tepki: Çeneye destekli bir şey gelir