içinde , ,

Türkiye’nin En Meşhur Dolandırıcıları

Hadi gelin ülkemizin gelmiş geçmiş en meşhur dolandırıcılarına birlikte bakalım

Azrail Olduğuna İkna Eden Bile Vardı: Türkiye’nin En Meşhur Dolandırıcıları

Taşı toprağı altın ülkemiz sanıyoruz ki merhametinden ve saflığından dolayı dolandırılmaya biraz müsait. Bu ülke ben Azrail’im diyene de Galata Köprüsü’nü satın alacağına da inandı… Hadi gelin ülkemizin gelmiş geçmiş en meşhur dolandırıcılarına birlikte bakalım!

İlk sırada Banker Kastelli olarak da anılan Cevher Özden var.


Cevher Özden, ülkemize bankerlik mesleğini tanıtan ve 80’li yılların en büyük dolandırıcılığını yapan isim olarak karşımıza çıkıyor.

Özden, 1980 tarihinde on farklı bankanın pazarlama aracılık hizmetlerini yürütmeye başlamış ve sağladığı güven sayesinde yıl içerisinde 550 bin kişinin 2,5 milyar dolar değerindeki mevduatını yönetebilen birisi haline gelmiştir.
Cevher Özden, yönettiği kaynakları kendi kredi operasyonları için kullanmış ve en sonunda planı kendi elinde patlamıştı.


Büyük planı elinde patlayan Özden Cenevre’ye kaçmış ve bu skandal 1982 yılında başbakan yardımcılığı yapan Turgut Özal’ın istifa etmesine bile neden olmuştur.
Gelelim onun dolandırmaya halkımızın ise dolandırılmaya doyamadığı bir diğer isme: Jet Fadıl


Bu ismi elbette duymuşsunuzdur ama biz yine de açıklayalım Jet Fadıl yalnızca bir lakap. Ünlü dolandırıcımızın asıl ismi Fadıl Akgündüz. Jetpa Holding’in de sahibi. Akgündüz; pazarlama, inşaat, elektronik, medya, bankacılık gibi birçok sektörde faaliyet göstermiş ancak arka planda hissedarları ile birçok problem yaşamıştır.

Jet Fadıl’ın bu denli tanınmasının nedeni ise İslami Titan oluşumu ile insanları yaklaşık 650 milyon mark dolandırmasıdır. Akgündüz’ün hapisteyken bile devre mülk sattığına dair iddialar ise doğru mudur bilmiyoruz ancak düşünüyoruz tabii.
Sırada dolandırmakta sınır tanıyan ve Cumhurbaşkanını bile dolandıran Selçuk Parsadan var.


Ünlü dolandırıcının dolandırdığı insanlar arasında dönemin siyasetçilerinden Tansu Çiller ve cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yer alıyordu. Bu ifadeyi kendi açıklayan Parsadan dolandırıcılık faaliyetlerini sahte kimlikler ile yürüttüğünü de yine kendi açıklamıştı.

Parsadan’ın en ünlü dolandırıcılığı ise şu şekilde; 1995 tarihinde Orgeneral Necdet Öztorun’un sesini taklit ederek Tansu Çiller’den 5.5 milyar para isteyen Parsadan, parasını ertesi gün hesabında bulur. Olayın ortaya çıkması ile yakalanır ve 4 yıl 8 ay hapis cezası alır. Parsadan, 2006 yılında ise yakalandığı omurilik kanseri ile hayatını kaybeder.
Galata Köprüsü’nü satışa sunan Sülün Osman ile devam ediyoruz.


Bu ismin ünlenmesi ise tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarında bulunan saatler ve vapurlar gibi kamuya ait olan malları satması ile gerçekleşti.
Ünlü dolandırıcımızın açıklaması ise şu oldu: “Kusura bakma Hakim Bey. Memlekette Galata Kulesi’ni satın alacak eşekler olduğu sürece ben bu kuleyi satarım.”


Kimilerine göre mantıklı olan bu açıklama ile savunmasını yapan isim dolandırıcılıktan aldığı ceza le yattığı hapishanede alın teri ile yaşamak isimli bir konferans bile verdi. Varın gerisini siz düşünün…

Daha sonralarda ise Sülün Osman kalp krizi nedeni ile öldü ve kimsesizler mezarlığına gömüldü.
Galata Köprüsü’nden sonra Boğaz Köprüsü’nü birçok kez satan Güney Zobu’ya gelelim. Yani Raki’ye!


Raki lakaplı Güney Zobu’nun sistemi şöyle: Varsayalım ki elinizde 100 dolar döviziniz var ve bu parayı bozdurmak istiyorsunuz. Ancak döviz büroları paranızı çok düşük fiyattan bozuyor. İşte ünlü dolandırıcımız Raki tam da bu sırada derdinize derman oluyor! Daha doğrusu siz öyle sanıyorsunuz. Raki, dövizinizi bürolardan daha yüksek bir fiyata bozacağını söyleyerek sizi ağına takıyor. Siz paranızı Raki’ye veriyor ve ofisine gittiğini düşünüyorsunuz ancak Raki’den bir daha hiç haber alamıyorsunuz…

Neden şikayet etmemişler diyebilirsiniz elbette. Nedeni şöyle ki o zamanlarda döviz satmak yasal değilmiş. Bu nedenle de insanlar böyle bir durumu hiçbir zaman şikayet edememişler.
Sırada Papatyalı Banker olarak da bilinen Baki Cengiz Aygün var. Evet ismi çok tatlı görünüyor olabilir ama siz yine de aldanmayın!


Banker Bako, 1987 yılında birçok banka soymaya başlamış ve ismi 1992 tarihine kadar birçok yolsuzluk davasında da geçmiştir. Bankalardan kredi çekmesi ile ünlenen Papatyalı Bankerin bu ismi alması ise kredi çekerken imzaladığı sözleşmelere imza yerine papatya resmi çizmesi ile gerçekleşti.
Sıradaki ünlü dolandırıcımız ismini hafızalara kazıyan Tosuncuk.


Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, 2016 yılının Ağustos ayında Çiftlik Bank isimli bir şirket kurdu. Daha sonra ise 2018 yılında saadet zinciri ile çalıştığı ve suç örgütü olduğuna dair iddialar sonucunda hakkında soruşturma başlatıldı. Üyelerden topladığı 511 milyon lira ile Uruguay’a kaçtığı da öne sürülmüştü.

Tosuncuk lakaplı dolandırıcı 2019 yılının Ocak ayında Interpol’ün en çok arananlar listesine bile girdi. Daha sonra kendi isteği ile teslim oldu ve dolandırıcılığı ile halkımıza da büyük bir ders verdi.
Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük dolandırıcısı olarak tarihe geçen Faruk Fatih Özer.


Yeni nesil dolandırıcı diyebileceğimiz bu isim 2017 senesinde Thodex isimli bir şirket kurdu. Nisan 2021 tarihinde ise şirketi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 2 milyar dolar ile ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Olan yine halkımızın parasına oldu…
İşte dünden bugüne ülkemizin yaşadıkları ve en ünlü dolandırıcıları. Tabii ki hepsi bu kadar ile kalmıyor ve cennetten arsa satmaya çalışanından ben Allah’ım diyenine kadar dolandırıcı listesi genişliyor.


Umuyoruz ki bunlar artık son olur ve halkımız kandırılmadan güzel günler geçirir.

En çok hangi hikayeye şaşırdığınızı bizler ile yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Ne düşünüyorsun?

AKLINIZDAN NE GEÇİYOR?

Mert Yazıcıoğlu ile Afra Saraçoğlu, evlilik haberlerini tiye aldı

Barış Arduç’un Rol Aldığı İlk Diziyi ve Kariyerindeki Yükselişi İnceliyoruz!